V60 ile Kahve Demleme Rehberi

V60diğer demleme yöntemlerine göre çok farklı aromaları elde edebilirsiniz. Bu durum V60’ın üç tasarım faktörü sayesinde mümkün olmakta.

1- 60 derecelik açıya sahip koni şekli suyun merkezden akmasını sağlayarak kahve ile daha fazla temas eder.

2- Koninin altında bulunan büyük delik ise suyun akış hızını belirleyerek sertliğini ayarlamaya yardımcı olur.

3- Koni üzerinde yer alan yivli kanallar ise hem kahvenin daha fazla alan kaplamasını hem de daha fazla hava almasını sağlar.

V60’ta kahvenin sertliğini çekirdeklerin çekimi ve suyun akış hızı ile belirleyebilmek mümkündür. Bu sayede V60 ile hem sert hem de yumuşak içime sahip kahve elde etmek son derece basittir. İnce çekilmiş kahve ve sürekli su akışı ile orta sertlikte; ince çekilmiş kahve ve yavaş su akışı ile sert; orta çekilmiş kahve ve sürekli su akışı ile yumuşak sertlikte; orta çekilmiş kahve ve yavaş su akışı ile yine yumuşak sertlikte kahve elde edebilirsiniz. 

 

V60 Kahve Demleme İçin İhtiyacınız Olan Malzemeler

  • Su Isıtıcısı
  • Ölçü
  • V60
  • Filtre Kağıdı
  • Öğütülmüş Kahve

 

V60 Filtre kahve kağıdının çizgili kenarını düzgün şekilde katlayın, V60’a yerleştirin, filtre kağıdını sıcak suyla iyice ıslatın. Daha sonra bu suyu dökün (Dökmek yerine bu suyu başka bir kaba aktarırsanız, iyice soğuyunca kullanabilirsiniz.)

 

Orta kalınlıkta öğütülmüş 16 gram kahveyi ekleyin. Kahve yatağını düzlemek için V60’ı hafifçe sallayın ve kahve tanelerini mümkün olduğunca düz hale getirin.

 

Suyu dairesel hareketlerle, filtre kağıdına değdirmeden, yavaşça dökün. Bu şekilde aynı hızda daireler çizerek, kahve tanelerinin eşit şekilde demlenmesini sağlayın. V60’la kahve demleme işlemi ortalama 3 dakika içinde bitmelidir. Eğer daha uzun sürüyorsa, bir sonraki demlemenizde kahveyi biraz daha kalın öğütün veya su döküş tekniğinizi hızlandırın.

 

Afiyet olsun.