Evde ColdBrew Nasıl Yapılır?

Bu güneşli yaz günlerinde soğuk demlenmiş kahve ile gününüz için mükemmel bir ferahlık yaratmak ister misiniz? Soğuk demlenmiş kahveevde yapmak için güzel bir seçenek çünkü evde coldbrew yapmak basittir ve yaparken herhangi bir lüks ekipmana ihtiyaç duymazsınız.

 

Coldbrew tam olarak nedir? Coldbrew,soğuk demlemenmiş kahve demektir.Bu yumuşak içecek filtre öğütülmüş kahve ve soğuk sudan yapılır. Evet soğuk! Genellikle kahve demlerken suyun sıcaklığını kullanarak lezzetleri elde ederiz. Bu işlemde kullanacağımız su soğuk olduğuna göre, bunun yerine ekstraksiyonu başlatmak için zamanı kullanıyoruz. Genellikle bu süre 12-16 saattir. Sonuç olarak daha az asidik ve oldukça tatlı kahve alacağız.

Coldbrew ve soğuk kahvenin farkı nedir?

 

Soğuk kahve herhangi bir kahveye buz eklenmesiyle yapılan kahvedir. Coldbrew’un mantığında ise soğuk su ve yüksek miktarda kahveyi buluşturup buzdolabında 12-20 saat arası bekletmek vardır. Cold-brew’de, kahve soğuk su ile demlendiği için, sıcak suyla demlenmiş olan bir kahve gibi yoğun bir asidite bulunmaz. Bu sebeple daha az keskin tada sahip bir içecek elde edebilirsiniz. Sıcak suyla demlenmiş bir kahveyi, buzdolabında bekletseniz bu asidite yoğunlaşabilir ve hatta çok daha acımsı bir tada neden olabilir (Strand, 2017). Ayrıca kahvenin su ile uzun sure beklemesi, suya salınan kafein miktarını da arttırır. Sonuç olarak, coldbrew ile yüksek kafeinli, soğuk, şekersiz ama tatlı bir kahve içmiş olursunuz (Falkowitz, 2010).

 

Basit tutmak mı istiyorsun? French press:Soğuk demlemenin en kolay yolu frenchpressledir. Kahveyi  ve suyu frenchpress ile ölçün ve pistonu yukarı doğru (veya ayrı bir kapak veya yapıştırma folyosu kullanarak) demleyin. Süre dolduğunda, kahveyi filtrelemek için pistonu aşağı doğru itin ve 16 saat dolapta beklemeye bırakın. Cup&Filter Bu yöntemimizde Öğütülmüş kahvemizi bir sürahiye veya kaba,koyduktan sonra suyumuzu ekliyoruz. 60 gr kahveye 1 lt su şeklinde bir ölçümüz var siz demlemek istediğiniz kahveye göre oranları arttırabilirsiniz.Suyumuzu ekledikten sonra 12 saat buzdolabında beklemeye bırakıyoruz.Ardından kahvemizi kağıt filtre ile süzerek coldbrew i elde edeceğiz.Süzme yöntemi olarak chemex önersek de v60 kullanarak da çok yakın bir tadı yakalayabilirsiniz.Chemex ile demlemek ise coldbrew i daha uzun süreler saklayabilmenizi sağlar.Merak etmeyin,V60 ile de 1 hafta boyunca tüketebileceğiniz bir kahve elde edebilirsiniz.Kahvenizi demlerken filtreler,kahveyi bir iki döküşten sonra tıkanabilir lakin yeni filtre kullanmanıza gerek yok.Filtreyi V60 ın içindeyken musluğun altına tutarak tazzikli su ile temizleyip durularsanız tekrar kullanabilirsiniz.İşlemlerimizi tamamladıktan sonra kahvemizi buzlu bir bardağa koyarak servis edebiliriz,sakın üşenme ve dene çünkü buna değecek!Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

Bir serinleme gelmediysen baştan oku!